Fem gode sportsbøger at læse denne vinter

Der er en lang række interessante aktiviteter relateret til sport, vi kan lave udover at se sportsspil og kampe – interagere med atleter på sociale medier, satse online på vores yndlingshold med Betfair Bonus, og læs bøger om sport. Der findes et hav af gode sportsbøger, og derfor er det nærmest umuligt at vælge de bedste. Alligevel har vi forsøgt at gøre netop det med denne artikel hvor du kan læse om fem gode sportsbøger, du kan overveje at læse I den kommende tid.

Friday Night Lights

En af de bedste sportsbøger nogensinde er ”Friday Night Lights: A Town, A Team, and a Dream” af H. G. Bissinger. Bogen kom ud helt tilbage i 1990, og her kan du læse historie inspireret af det amerikanske High School fodboldhold Permian High School Panthers i byen Odessa i Texas. 

Bogen var tiltænkt at blive til en form for kronologi om hvordan high school sport kan samle en lille by, men i sidste ende endte den med at være en kritisk analyse af livet i Odessa. Måske kender du til historien på grund af filmatiseringerne senere hen. Først og fremmest kom ”Friday Night Lights” filmen i 2004, hvor Billy Bob Thornton havde hovedrollen som klubbens træner Gary Gaines. Senere kom Tv-serien af samme navn, som løb i fem sæsoner mellem 2006 og 2011.

The Blind Side: The Evolution of a Game

En anden bog om amerikansk fodbold, der senere er blevet til en film, er ”The Blind Side: The Evolution of a Game”. Bogen er især blevet berømt på grund af fortællingen om Michael Oher, der tidligere spillede for Ole Miss fodboldholdet og som senere opnåede succes hos Baltimore Ravens, som du måske kender til.

Bogen følger hvordan Oher havde en barsk barndom, og hvordan han blev adopteret af Leigh Anne Tuohy, og senere blev han til et af de største talenter nogensinde inden for amerikanske college fodbold.

Som sagt er det også blevet til en film. Her havde Sandra Bullock hovedrollen som Leigh Anne Tuohy. Men før du ser filmen, kan det bestemt anbefales at læse bogen, som også kommer tæt ind på en analysering af den offensive fodboldstrategi i amerikansk fodbold. 

Open af Andre Agassi

Når du søger efter de bedste sportsbøger, vil du ofte støde på selvbiografien ”Open” af den tidligere tennisstjerne Andre Agassi. Bogen er skrevet af Pulitzer-vinderen J.R. Moehringer, og titlen symboliserer Agassis åbne hjerte. 

Agassi åbner op om hvordan han måtte håndtere familiens pres, og udfordringerne ved at være berømt. På samme tid deler han hvordan han formåede at vedligeholde venskabets værdi og at have begge ben på jorden. 

Det er en interessant bog, da Agassi blandt andet tidligere har udtalt at at han hadede tennis, og at han virkelig finder det modbydeligt med en dyster og hemmelig passion, men at han blev ved med at spille på grund af at han ikke havde et andet alternativ. Selv mere end ti år efter at bogen kom på gaden, er det stadigvæk en af de bedste sportsbøger nogensinde.

Der er antal på alt

Selvom det stadigvæk er en meget ny bog, er den allerede blevet en del af historien. Lars Høgh nåede at offentliggøre sin selvbiografi ”Der er antal på alt” før han desværre mistede livet til kræften

Bogen er en interessant selvbiografi, som bringer dig med bag kulissen både da Lars Høgh selv spillede for fodboldlandsholdet, og senere hvor han har arbejdet under forskellige landsholdstrænere.  

My Side af David Beckham

“My Side” er højst sandsynligt en undervurderet sportsbog. David Beckham er et af de største sportsikoner nogensinde og allerede tilbage i 2003 udgav han en selvbiografi med titlen ”My Side”. Her kan du blandt andet læse om hans tid i Manchester United, og hvordan han skiftede til Real Madrid i Spanien. Hele verden føler at de kender til Beckham på et eller andet plan, men med denne bog får du mulighed for at læse ordene taget fra hans egen mund.